Nie ważne, czy mieszkasz w mieszkaniu czy w domu – i tak prędzej czy później przydarzy Ci się sytuacja, która albo będzie wymagała podstawowych umiejętności technicznych, albo pociągnie Cię po kieszeni.To nasze 3 podstawowe stolarskie tipy, których znajomość sprawi, że przestaniesz być gapą.
Muszę przyznać z lekkim zdumieniem, że coraz częściej obserwuję wśród ludzi z mojego pokolenia (i przede wszystkim młodszych) brak elementarnej wiedzy i chęci do wykonywania bardzo prostych domowych napraw. Zamiast wziąć do ręki młotek, wolą zadzwonić po fachowca. Nie umniejszam bynajmniej wiedzy specjalistów – w końcu sam nie jestem laikiem. Pragnę jedynie zwrócić uwagę, że wiele czynności i napraw jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, a dzięki informacjom, które dla Was przygotowałem przekonacie się, że to naprawdę prostsze, niż sądziliście!
1. Wszystko o młotku i gwoździach
Nie da się ukryć, że gwoździe i młotek to zestaw podstawowy w przypadku niemalże każdego rodzaju prac technicznych. Wyróżnia się kilka typów gwoździ, o różnych trzpieniach, przekrojach, długościach, grubościach, główkach, a nawet kształtach. Wszystko zależy od ich przeznaczenia, dlatego podczas pracy warto wyposażyć się w gwoździe odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy. Podobnie jest w przypadku młotka, który też posiada kilkanaście wersji, dostosowanych do zadania, jakie ma spełniać. Dla nas, w pracy związanej głównie z drewnem najbardziej przydatny będzie zwykły młotek (1) oraz młotek ciesielski (2) i młotek stolarski (3).
Rodzaje młotków:
1. zwykły 2. ciesielski 3. stolarski
Nie ważne, czy mieszkasz w mieszkaniu czy w domu – i tak prędzej czy później przydarzy Ci się sytuacja, która albo będzie wymagała podstawowych umiejętności technicznych, albo pociągnie Cię po kieszeni.
Kilka trików związanych z młotkiem i gwoździami
- Aby nie rozbić palca przytrzymującego gwóźdź podczas wbijania, można go przytrzymać za pomocą plasteliny, kawałka kartonu lub gumki do ścierania (dosłownie przylepić do niego plastelinę lub amortyzować rozcięta gumką
- Aby wyciągnąć stary gwóźdź z deski, należy go najpierw podgrzać – wówczas z łatwością wyciągniesz go młotkiem ciesielskim lub obcęgami. W ten sam sposób można postąpić z każdym metalowym elementem wystającym z deski (pod warunkiem, że da się go chwycić).
Sposób na oporne gwoździe
- Żeby gwoździe nie rozszczepiły deski, należy lekko stępić ich końcówkę
- Zasklepianie dziury po gwoździu w desce:
Usuwanie dziury po gwoździu:
- zmocz miejsce (1), w którym znajduje się otwór po gwoździu (używając do tego ściereczki), a następnie osusz (2) żelazkiem . Czynności należy powtórzyć kilkakrotnie.
- wytrzyj (3) deskę papierem ściernym
- w otwór po gwoździu wciśnij (4) klej i wyrównaj go palcem
- osusz (5) miejsce żelazkiem
- wytrzyj (6) deskę papierem ściernym
- powtórz czynności (4, 5, 6) aż do momentu, w którym otwór po gwoździu przestanie być widoczny.
- Zasklepianie większych dziur w deskach: wymieszaj pył z cięcia deski z klejem do drewna. Masą wypełnij dziurę, a po wyschnięciu wyrównaj papierem ściernym.
- Zawsze bądź ostrożny podczas wbijania gwoździ!
2. mierzenie
Mierz dwa razy, bo tniesz tylko raz – to zasada, której powinien trzymać się każdy, kto nie chce marnować drewna. Narzędzia, które są niezbędne do prawidłowego przygotowania się do cięcia, to: taśma miernicza, linijka stolarska oraz kątowniki i kątomierze stolarskie. Do wyznaczania podstawowych wymiarów wystarczy taśma, ale gdy w grę wchodzi precyzja co do kilku mm, lepiej skorzystaj z linijki lub kątownika. Do zaznaczania na drewnie stosuje się ołówki lub specjalne nożyki. Niektórzy stolarze szybkie oznaczenia robią paznokciem, jak Pan z filmu poniżej, ale osobiście nie jestem fanem tej metody 😉
3. Cięcie
Gdy opanujesz już kwestie dokładnego mierzenia, możesz w końcu przejść do cięcia swoich desek. Istnieją dwie możliwości cięcia: za pomocą piły ręcznej lub sprzętu elektrycznego. Pierwsza metoda, ze względu na nieporównywalnie większą efektywność oraz łatwość obsługi pił elektrycznych, odchodzi już do lamusa. Nowoczesny sprzęt jest też bezpieczniejszy (ostrze zwykle jest bardzo dobrze zabezpieczone i zasłonięte) oraz nie wymaga umiejętności, które trzeba nabyć podczas stosowania piły ręcznej. Minusem elektrycznego sprzętu może być jego uzależnienie od prądu, ale tylko w przypadku urządzeń na kablu. Producenci poradzili sobie z tym i dziś coraz popularniejsze stają się piły bezprzewodowe (akumulatorowe).
Zanim rozpoczniesz cięcie piłą elektryczną, koniecznie przeczytaj instrukcję. Po drugie zadbaj, aby sprzęt był stabilnie przymocowany do powierzchni cięcia, a ostrze dostatecznie ostre.